Biti roditelj nije nimalo lako. Jedna od stvari koju bi svaki roditelj voleo je, da u svakom trenutku zna gde, koliko, kako i s kim njegovo dete, provodi vreme. Uz malo sreće, svi ovi uslovi će možda biti ispunjeni u nekom dobrom naučno fanstastičnom filmu. Ono gde sa sigurnošću možete kontrolisati vaše dete (za njegovo dobro, nikako u svrhu špijuniranja), sada zahvaljujući Windows-u 7, jeste kućni računar.
Dobro je poznato da deca ponekad isuviše vremena provode u virtuelnom svetu, zabavljajući se igricama, socijalnim mrežama, forumima i slično. Sada roditelj može da odredi uslove pod kojima dete može da koristi računar.
Kao i svaki dobar početak, i ovaj kreće od kontrolnog panela (Control Panel). Kliknite na dugme Start (i dalje je na istom mestu, u donjem levom uglu, samo ovaj put u obliku kružića), a zatim na stavkuControl Panel.
Sada ćete ispod ugledati mali, ali veoma bitan tekst koji vas mami da podesite roditeljski nadzor za bilo kog korisnika računara (Set up parental control for any user). Pre nego što kliknete na ovaj tekst da nešto razjasnimo – sve ovo ima smisla, samo ako vi, kao roditelj i vaše dete imate zasebne korisničke naloge na računaru. Pored toga vaš nalog mora biti administratorski (višeg nivoa), da biste uopšte mogli da određujete sudbinu običnih (Standard User) korisnika (u ovom slučaju, dece).
Možda ćete videti i ovakav prozor. I na njemu treba klknuti na istu stvar (Set up parental control for any user).
Dakle, ako vaše dete ima poseban korisnički nalog, ovde ćete levim tasterom miša kliknuti na baš taj nalog ( u našem slučaju nalog pod korisničkim imenom Dete). Ako vaš administratorski nalog nije zaštićen lozinkom, videćete poruku pored žute trake. Ona govori o besmislu ove akcije jer dete, ulaskom u vaš nalog može eliminisati sav ovaj trud. Smislite šifru sebi, ako to do sad niste!
Evo kontrolne table roditeljskog nadzora. Gledajte da vam dete nije u bliyini dok ovo radite. Obeležite dugme pored koga piše On, enforce current settings (uključi i primeni izabrana podešavanja). kada dete prihvati dogovoreni režim rada na računaru, funkcije roditeljskog nadzora se mogu isključiti na dugmence Off (isključi).
Ponuđene su vam mogućnosti vremenskog ograničenja (Time Limits), kontrole prema namenjenom uzrastu i tipu igrica (Games), kao i zabrana korišćenja specifičnih programa (Allow and Block specific programs).
Idemo redom. Vremensko ograničenje (Time Limits) odnosi se na dane u nedelji i vremenski interval u kome vaše dete može nesmetano da koristi kompjuter. Pritisnete taster miša i povlačite preko kvadratića dok ne obeležite odgovarajući period. Plavi kvadratići označavaju zabranjenu satnicu, beli dozvoljenu. Veoma jednostanvo i efikasno.
Savremene igrice, daleko su od onih naiva koje su se sretale pre 20-tak godina po zabavnim salonima. Zato su sada one rangirane po uzrastu kome su namenjene. Vreme ja da prostudirate kolekciju originalnih CD-ova sa igricama koje vaše dete igra. Na svakoj omotnici postoji markica koja govori o rangu igrice, a ovde ćemo opisati svaku od njih ukratko:
Early Childhood – igre za decu od 3 godine pa naviše. Ako je vaše dete ovog uzrasta, možda je malo prerano za zabrane ovog tipa.
Everyone – igre za decu od 6 godina pa nadalje. Ovo su i dalje igre koje ne ostavljaju posledice nakon igranja. Minimum nasilja, i još uvek prihvatljiv jezik.
Everyone 10+ – ovde se radi o igrama za malo stariju decu, mada su teme i dalje crtani i izmišljeni junaci. Može se uočiti neka scena nasilja, kao i nešto grublji jezik.
Teen – sada imamo malo ozbiljniji slučaj. Ove igrice su namenjene tinejdžerima od 13 i više godina. Uglavnom su “obogaćene” nasiljem i neprimerenim jezikom.
Mature – ovo je namenjeno “zrelijim” članovima srednjoškolske populacije od 17 godina, pa naviše. Pored izuzetnog nasilja i neukusnog jezičkog izražavanja, uvodi se i seks kao jedna od tema igara.
Adults – ako ove tipove igrica igra vaše dete, onda znajte da ono ( u teoriji ) već zna da koristi razne tipove oružja, vlada sa otprilike 50-tak borilačkih veština, nosi sve spomenice modernih sajber ratova, vešto barata uličnim rečnikom i naravno, ima veoma bogat ljubavni život. Ove igre se zvanično ne prepouručuju mlađima od 18 godina.
- Early Childhood – igre za decu od 3 godine pa naviše. Ako je vaše dete ovog uzrasta, možda je malo prerano za zabrane ovog tipa.
- Everyone – igre za decu od 6 godina pa nadalje. Ovo su i dalje igre koje ne ostavljaju posledice nakon igranja. Minimum nasilja, i još uvek prihvatljiv jezik.
- Everyone 10+ – ovde se radi o igrama za malo stariju decu, mada su teme i dalje crtani i izmišljeni junaci. Može se uočiti neka scena nasilja, kao i nešto grublji jezik.
- Teen – sada imamo malo ozbiljniji slučaj. Ove igrice su namenjene tinejdžerima od 13 i više godina. Uglavnom su “obogaćene” nasiljem i neprimerenim jezikom.
- Mature – ovo je namenjeno “zrelijim” članovima srednjoškolske populacije od 17 godina, pa naviše. Pored izuzetnog nasilja i neukusnog jezičkog izražavanja, uvodi se i seks kao jedna od tema igara.
- Adults – ako ove tipove igrica igra vaše dete, onda znajte da ono ( u teoriji ) već zna da koristi razne tipove oružja, vlada sa otprilike 50-tak borilačkih veština, nosi sve spomenice modernih sajber ratova, vešto barata uličnim rečnikom i naravno, ima veoma bogat ljubavni život. Ove igre se zvanično ne prepouručuju mlađima od 18 godina.
Obeležite dugmence pored jednog od ponuđenih rangova i vaše dete će moći da igra samo te igre.
Gore na vrhu (If game has no rating, can Dete play it? ) možete da sami definišite, ako igrica uopšte nije rangirana da li deca mogu ili ne, da igraju takve igrice. Opcija Allow games with no rating dozvoljava, aBlock games with no ratings ne dozvoljava igranje nerangiranih igara.
Ako ste ranije kliknuli na Allow and Block specific programs, videćete ovaj dijalog, a odnosi se na programe koje vašem detetu dozvoljavate da koristi. I ovo je kao i kod igrica, vrsta tajne zabrane, naravno, sve dok ne promenite mišljenje. Ovo je jako dobra opcija, jer se možete koncentrisati na programe koji vašem detetu oduzimaju bespotrebno mnogo vremena ili se u njima čuva vaša radna dokumentacija, pa postoji mogućnost da će vam je dete nehotice obrisati.
Prvo obeležite dugmence pored teksta (Dete) can use only programs I allow. Ona gornja opcija Dete can use all programs dozvoljava detetu korišćenje svih raspoloživih programa. Sa ponuđene liste obeležite samo programe koje želite da vaše dete koristi. Neobeleženi programi će mu biti nedostupni.
Ako ste primenili neku od ovih metoda roditeljskog nadzora koju donosi Windows 7, možete mirno da spavate. Nadamo se da vas je ovaj tutorijal uverio da roditelj uvek ima poslednju reč, pa i na kompjuteru.
Iz racunara se cuje pistanje Zamena graficke kartice
Safe mod cemu sluzi
Oporavak racunara pomocu programa Restore Point Kako ubrzati gasenje Windows 7
Starije igrice na Windows 7( Windows XP mod) Problem sa ventilatoromIzbegnite otkaz sistema Nestanak struje i racunar
Botovanje BIOS-a Google Chrome ne radi na Windows 7Krekovanje igriceZamena blogger icone svojomWindows XP nemoze da se pokreneSistem je nestabilanKernel32.dll greska
Iz racunara se cuje pistanje Zamena graficke kartice
Kompjuter se gasi sam
Overlokovanje Update i flesovanje BIOS-a
Safe mod cemu sluzi
Roditeljski nadzor na Windows 7
Oporavak racunara pomocu programa Restore Point Kako ubrzati gasenje Windows 7 Ubrzajte Windows 7
Podesavanje BIOS-a Instalacija Windows XP Brze podizanje Windowsa XP Optimizacija Windows XPStarije igrice na Windows 7( Windows XP mod) Problem sa ventilatoromIzbegnite otkaz sistema Nestanak struje i racunar
Botovanje BIOS-a Google Chrome ne radi na Windows 7Krekovanje igriceZamena blogger icone svojomWindows XP nemoze da se pokreneSistem je nestabilanKernel32.dll greska